Tricki sprzedawców: Nie wszystko inwestycja co ma dać zysk

“- Czy zainwestujesz w biznes (MLM) …?
Zainwestowałbym, ale to nie jest inwestycja – niedosłowny cytat z wielu rozmów ze sprzedawcami MLM

Inwestycje-w-złoto

Dzisiejszy tytuł wziął się z parafrazy „Nie wszystko ZŁOTO, co się ŚWIECI”. Bardzo wiele osób w MLM myli pojęcie biznesu z inwestycją. Niby w obu przypadkach trzeba zainwestować czas i pieniądze aby zyskać dochód pasywny. Dzisiaj sprzedawcami będą MLM-owcy. Jak zwykle są etyczni i nie etyczni.

Podstawowe różnice między inwestycją a biznesem

Teoretycznie skalowalność, ryzyko, czas oraz zysk w obu przypadkach

 1. Skalowalność – w przypadku inwestycji patrzymy czy można wyskalować, jednak skalowanie w inwestowaniu polega na nabyciu kolejnej inwestycji a biznesu zdobycie większej ilości osób.

 2. Małe ryzyko – zwykle inwestycja ma oparcie w aktywach i szanse na ich spadek do zera w są małe natomiast w biznesie przepada, zarówno w niektórych biznesach jak i inwestycjach można odstąpić w ciągu 30-90 dni zachowując kapitał.

 3. Zarabianie pasywne (<4h/tydz) – biznesy oferujący pasywny dochód mogę policzyć na palcach jednej ręki natomiast inwestycje zwykle albo można tak ułożyć albo wymaga minimalnych nakładów pracy

 4. Czas i zarobek – w biznesie posługujemy się zarobkiem per miesiąc bo pracujemy i głównie poświęcamy czas, natomiast w inwestycjach ROI wynika to z tego iż kapitał można reinwestować

Oczywiście możesz sobie policzyć ROI w biznesie czy zarobek per miesiąc przy inwestycji. Nie ma to jednak większego znaczenia jak duże wyjdzie ROI w biznesie chyba iż jest rażąco małe jak poniżej 1%/mies to wówczas sygnał iż lepiej byłoby zainwestować w obligacje.

Krytyka argumentów MLMu

Tu podam tylko te NIEUCZCIWE i NIEETYCZNE argumenty.

„Tutaj płacą za używanie produktu” – chyba największe kłamstwo. No dobra banki płacą za używanie produktu w postaci konta (50zł/mies) czy karty jednak liczą na zarobek na innym produkcie w postaci kredytu/polisy w leju sprzedażowym więc to bardziej forma reklamy. Jedyne firmy jakie znam faktycznie płacące za UŻYWANIE produktu to firmy aptekarskie testujące nowy lek.

„Wprowadzając 1 osobę miesięcznie po roku zarabiasz 15 tys/mies” – Na zdrowy rozum skoro najdroższy produkt kosztuje 300zł/mies to firma otrzyma (12*300*12/2) łącznie 21’600 zł po roku plus prze kolejne miesiące 3’600. To przychód firmy teraz jak z tego ma wypłacać 15 tys/mies pozostawię bez komentarza. Znam tylko jeden MLM mogący to zaoferować (będzie co prawda tylko 5 tys/mies po roku a potem powoli rośnie do 13 tys/mies ale nie czepiajmy się „szczegółów”) tylko, że produktem są działki po 100 tys. Wówczas 12 działek daje ponad milion, więc jest z czego wypłacać.

„Nie musisz sprzedawać” – Zmartwię Ciebie bez sprzedawania nie ma sprzedaży produktu. Bez sprzedaży nie ma dochodu firmy. A bez dochodu firmy nie ma prowizji dla Ciebie. Ktoś musi sprzedawać.

„Zarobek 5 tys w tydzień” – Cóż liderzy MLM potrafią tak w nowym programie. Problem polega na tym iż mają za sobą kilka lat doświadczenia. Wyobraź sobie iż dzwonisz do znajomego „Słuchaj mam nowy biznes, wpłacasz X zł i budujemy sieć. Potem Tobie wytłumaczę” teraz sam zadaj pytanie czy znajomy wejdzie jeśli nie masz za sobą sukcesu w innym systemie (A czy Ty byś wszedł po takim telefonie).

„Produkt sprzedaje się sam” – Ukochane powiedzenie. Jeśli to prawda to jak myślisz dlaczego firma nie ograniczyła się do sklepu internetowego tylko chce Tobie płacić za polecanie. Większość MLM- ów już ma sklep i jest on dostępny dla wyszukiwarek. Na szczęście dla Ciebie produkt nie sprzedaje się sam i możesz pomóc firmie wypromować produkt w zamian za pieniądze.

„Ty nic nie musisz robić” Perełka argumentacji. Gwarantuje duplikowalność w 100%. To działa praktycznie jedynie dla lokaty w banku lub dobrej umowy inwestorskiej.

MLM – etycznie

 1. Zasada 1-3-5. Po roku nie dokładasz do biznesu po 3 latach możesz się utrzymać natomiast po 5 latach zarabiasz i możesz się skupić tylko na tym. Oczywiście może być szybciej, jednak tak to wygląda studia magisterskie i nabycie umiejętności trwają 5 lat. Przez pierwszy rok musisz się skupić na szkoleniach swojej osoby i to jest nie mały koszt.

 2. Zasada parreto 80/20. Nie każdy w strukturze zarobi, ale Ty możesz i to nieźle. W dowolnym biznesie minimum 80% ludzi nie poleci 5 osób – to wynika z MATEMATYKI. Nie oznacza to iż Ty tego zrobić nie możesz ani nawet Twoje osoby tego nie zrobią. Weź to pod uwagę jak ktoś zakłada Tobie 100% duplikowalność działań pokazując plan marketingowy. Dlatego też nazywane bywa „piramidą”.

 3. MLM polega na pomaganiu. Skoro zarabiasz na tym że ktoś wprowadza osoby to powinieneś mu pomagać (oczywiście w ramach rozsądku). Niby proste, ale to znaczy iż pasywność włożysz między bajki bo zawsze ktoś zwróci się o pomoc.

 4. MLM polega na wykonaniu pracy. Niestety musisz to wiedzieć i o tym pamiętać. Możesz delegować zadania jednak to Ty odpowiadasz za jakoś ich wykonania.

 5. MLM polega na budowaniu zespołu ludzi na Twoich warunkach. Musisz ustalić zasady i samemu je egzekwować i to najpierw od siebie.

 6. W każdym MLM są liderzy, dystrybutorzy i klienci. Nie zapomnij o tym co prawda najszybciej strukturę buduje się na liderach jednak bez klientów szybko będzie się zacznie wykruszać.

 7. MLM opiera się na KLIENTACH. To ich zadowolenie jest najważniejsze i jakość produktu ma w tym kluczowe znaczenie. Gdyby wszyscy wchodzili dla zarobku to będziesz Tworzył piramidę bez oparcia, większość nie zarobi i to się upadnie. Przy dobrym produkcie klienci będą go używali jak jak nikogo nie polecą. I rzekoma „piramida MLM” ma oparcie i staje się prawdziwym biznesem.

Podsumowanie

MLM można robić etycznie tylko nie zapomnij o zasadzie, iż pieniądze biorą się ze sprzedaży dobrych produktów zadowolonym klientom. Jeśli wybierasz MLM to kieruj się zasadą rób to co kochasz. Jeśli jesteś zainteresowany biznesem lub inwestycją wypełnij ankietę:

Stan finansów osobistych